RAVSTASS Multi-Sport Association

Honour Board


  

Skip to.... 
Achievements
: River / Air / Valley / Sea / Track / Aim / Snow / Stadium 
Individual Awards
ROA / TBA / MVV / MVP / MVDP / MIP 
PromotionsComrade Members & Senior Members 
Also see: Winning Team Portraits 

 

ACHIEVEMENTS 

RIVER DIVISION 
 
Kayaking 
1st - Filthy Oars 
27-31Dec2013, RKL1 Mixed @ Murray Marathon, Yarrawonga to Swan Hill, VIC 
 

AIR DIVISION 
 
Skydiving 
6th  - Tim Muehlberg 
2019 Sports Accuracy, SA State Championships @ Lower Light, SA 
 
2nd - Tim Muehlberg 
2019 Accuracy Creep Cup (Inter) @ Langhorne Creek, SA 
 
6th - RAVSTASS 
2-Way Blast 2018 SA Champs @ Langhorne Creek, SA 
 

VALLEY DIVISION  
 
Slacklining 
1st - Robert Brooks 
Dec 13 Instructor of Month @ Slackline Australia 
  

SEA DIVISION 
 

TRACK DIVISION  
  

AIM DIVISION 
 
Golf 
1st - Greg Marks 
13 Dec 20 A Grade @ Future Golf, Links Lady Bay, Normanville SA 
 
3rd - Jamie Dunkley 
26 Jul 20 FutureGolf @ North Adelaide Golf Course, SA 
 
3rd - Daniel Rock
9 May 20 Stableford Competition @ Shell Golf Club, North Adelaide Golf Course, SA 
 
1st - Ben Trappel 
19 Apr 20 Overall Club Champion 2020 @ West Croydon Golf Club, SA 
 
1st - Jamie Dunkley
9 Mar 20 C grade @ Adelaide Cup Day Pro Comp, West Lakes, SA 
 
6th  - RAVSTASS Men
7 Jul 19 Ambrose @ Kapunda Golf Course, SA 
 

SNOW DIVISION 
  

STADIUM DIVISION 
 
Basketball 
1st - RAVSTASS 
+40 Men 17-18Apr2021 SAMG @ Kadina, SA 
 
2nd - RAVSTASS 
+30 Men 17-18Apr2021 SAMG @ Kadina, SA 
 
1st - RAVSTASS Ravens Senior Women 
2020/21 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
2nd - RAVSTASS Ravens Under 18 Boys 
2020/21 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
3rd - RAVSTASS Black Mambas Senior Men (Div 1) 
2020/21 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
6th - RAVSTASS Blue Senior Men (Div 2) 
2020/21 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
2nd - RAVSTASS Ravens Senior Men (Div 2)
2020/21 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
3rd - RAVSTASS Silver Senior Men (Div 2) 
2020/21 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
1st - RAVSTASS Ravens Div 3 
2020 Winter Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
12th - RAVSTASS Leprechauns Div 3
2020 Winter Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
6th - RAVSTASS Ravens A Men 
2020 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
5th - RAVSTASS Blue A Reserve Men 
2020 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
6th - RAVSTASS Ravens A Reserve Men
2020 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
8th - RAVSTASS Black A Reserve Men 
2020 Summer Season @ MBBA, Murray Bridge, SA 
 
2nd - RAVSTASS Ravens
2019/20 Summer Season @ Novar Gardens, SA 
 
4th - RAVSTASS Leprechauns 
2019/20 Summer Season @ Novar Gardens, SA 
 
2nd - RAVSTASS C Men Black 
2019 Winter Season @ EHBA, Mt Barker, SA 

1st - RAVSTASS Ravens Div 2 
2019 Winter Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
2nd - RAVSTASS Leprechauns Div 3 
2019 Winter Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
5th - RAVSTASS C Men Blue 
2019 Winter Season @ EHBA, Mt Barker, SA 
 
7th - RAVSTASS B1 Men 
2019 Winter Season @ EHBA, Mt Barker, SA 
 
4th - RAVSTASS A/B Men 
8-10Jun2019 Tanunda Carnival @ Tanunda, SA 
 
1st - RAVSTASS +30 Men 
13-14Apr2019 SAMG @ Port Pirie, SA 
 
1st - RAVSTASS Ravens Div 2 
2018/19 Summer Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
5th - RAVSTASS Leprechauns Div 2 
2018/19 Summer Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
8th - RAVSTASS Southern Kings Div 2 
2018/19 Summer Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
4th - RAVSTASS B Men 
2018/19 Summer Season @ EHBA, Mt Barker, SA 
 
4th - RAVSTASS C1 Men 2018/19 
Summer Season @ EHBA, Mt Barker, SA 
 
3rd - RAVSTASS C2 Men 
2018/19 Summer Season @ EHBA, Mt Barker, SA 
 
2nd - RAVSTASS Div 2 
2018 Winter Season @ SAABL, Adelaide, SA 
 
3rd - RAVSTASS B Men 
2018 Winter Season @ EHBA, Mt Barker, SA 
 
5th - RAVSTASS C Men Blue 
2018 Winter Season @ EHBA, Mt Barker, SA 
 
1st - RAVSTASS +30 Men 
21-22Apr2018 SAMG @ Murray Bridge, SA 
 
4th - RAVSTASS B Men 
2017/2018 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
3rd - RAVSTASS C Men Black 
2017/2018 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
7th - RAVSTASS C Men Blue 
2017/2018 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
3rd - RAVSTASS B Men Blue 
2017 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
3rd - RAVSTASS C Men Black 
2017 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
5th - RAVSTASS C Men Blue 
2017 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
11th - Southern Kings 
7-9Jul2017 SSANBA @ Werribee, VIC 
 
1st - RAVSTASS A Men 
2016/2017 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
2nd - RAVSTASS B Men Black 
2016/2017 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
8th - RAVSTASS B Men Blue
2016/2017 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
3rd - RAVSTASS C Men Black 
2016/2017 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
6th - RAVSTASS C Men Blue 
2016/2017 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
1st - RAVSTASS A Men 
2016 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
1st - RAVSTASS B Men 
2016 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
2nd - RAVSTASS C Men Black 
2016 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
4th - RAVSTASS C Men Blue 
2016 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
3rd - RAVSTASS B Men 
2015/2016 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
4th - RAVSTASS C Men 
2015/2016 Summer Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
3rd - RAVSTASS B Men 
2015 Winter Season @ EHBA, Mt Barker SA 
 
1st - RAVSTASS Open Men 
17 Apr 15 3BallSA Open @ Salisbury, SA 
 
Netball 
1st - RAVSTASS Raiders Mixed 
2019 Winter Season @ AHRC, Mt Barker, SA 
 
2nd - RAVSTASS Mixed 
2018 Spring Season @ ICA Stepney, SA 
 
1st - RAVSTASS  Mixed 
2018 Winter Season @ ICA Stepney, SA 
 
2nd - RAVSTASS Mixed 
2017/2018 Summer Season @ TremaDome, Mt Barker, SA 
 
1st - RAVSTASS Mixed 
2016/2017 Summer Season @ TremaDome, Mt Barker, SA 

 
INDIVIDUAL AWARDS 

Skip to.... 
AchievementsRiver / Air / Valley / Sea / Track / Aim / Snow / Stadium 
Individual AwardsROA / TBA / MVV / MVP / MVDP / MIP 
PromotionsComrade Members & Senior Members 
Also seeWinning Team Portraits 

RAVSTASS Octathlete Awards (ROA)  
 
Coming online in 2022. 
  

True Blue Awards (TBA) 
 
David Seckers (2020) 

  

Most Valuable Volunteers (MVV)

Katrina Kelly-Russell
Basketball (Summer 2018/19) EHBA B & C Grade Teams
Basketball (Winter 2018) EHBA B & C Grade Teams
 
Mark Agars
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Black
Basketball (Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Black
 
Yvette Scott
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Blue
Basketball (Summer 2016/17) EHBA 
C Grade Team Blue
 
Deborah Rohrlach 
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Blue
Basketball 
(Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Blue
 
Samantha Agars 
Basketball (Winter 2016) EHBA B & C Grade
Basketball 
(Summer 2015) EHBA B & C Grade
  
Emma Muehlberg 
Basketball (Winter 2015) EHBA B Grade 
 

Most Valuable Players (MVP) 
 
Nick Huxtable 
Basketball (Winter 2021) EHBA C Black (EHBA MVP) 
 
Kiarra Paech
Basketball (Summer 2020/21) MBBA Senior Women (MBBA MVP) 
 
Ryan Farnham
Basketball (Summer 2020/21) MBBA Senior Men (MBBA MVP) 
 
Clarence Delos Reyes
Basketball (Summer 2020/21) MBBA U18 Boys (MBBA MVP) 
 
Nadeem Shaki
Basketball (Winter 2021) SAABL Div 2 (SAABL All Star) 
Basketball (Winter 2020) SAABL Div 3 (SAABL Finals MVP) 
Basketball (Winter 2020) SAABL Div 2/3 All Star Red Conference  
Basketball (Winter 2019) SAABL Div 2 (SAABL Finals MVP)

Basketball (Summer 2018/19) SAABL Div 2 (SAABL Finals MVP)
Basketball (Summer 2018/19) SAABL Div 2 
 
Nick Chivers
Basketball (Summer 2018/19) SAABL Div 3 
 
Daniel Rossouw
Basketball (Summer 2018/19) EHBA C2 Blue 
Basketball (Winter 2018) EHBA C2 Blue 
 
Sam Yarwood
Golf (2018) 
 
Jayden Agars
Netball (2018) ICA Mixed 
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Black
Basketball (Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Black
  
Ngor Daniel
Basketball (Winter 2018) SAABL Div 2 (SAABL MVP) 
 
Kate Schlichting
Netball (Winter 2017) Mixed 
Netball (Summer 2016/17) Mixed 
 
Kon Chol Jima 
Basketball (Summer 2016/17) EHBA A Grade
Basketball (Winter 2016) EHBA A Grade
  
Sam Muehlberg
Basketball (Winter 2017) EHBA B Grade
Basketball (Summer 2016/17) EHBA B Grade
  
Ben Hannam
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Blue 
Basketball (Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Blue 
  
Reece Zeliff
Basketball (Winter 2017) C Grade Team Black (EHBA Joint MVP)
 
Stephen Tippet
Basketball (Summer 2016/17) EHBA B Grade (EHBA MVP) 
Basketball (Winter 2016) EHBA B Grade 
Basketball (Summer 2015) EHBA B Grade 
Basketball (Winter 2015) EHBA B Grade 
 
Tim Muehlberg 
Basketball (Winter 2016) EHBA B Grade 
Basketball
(Summer 2015) EHBA B Grade 
  
Dave Wheeler 
Basketball (Winter 2016) EHBA C Grade Team Blue 
 
Nick Wooden 
Basketball (Winter 2016) EHBA C Grade Team Black
 

Most Valuable Defensive Players (MVDP) 
 
Luke Jenkins 
Basketball (Summer 2018/19) SAABL Div 2 
 
Kurt Scott 
Basketball (Summer 2018/19) EHBA C2 Blue 
Basketball (Winter 2018) EHBA C2 Blue 
Basketball (Winter 2016) EHBA C Grade Team Blue 
 
Jennifer Taylor 
Netball (2018) ICA Mixed 
 
Sam Muehlberg 
Basketball (Summer 2016/17) EHBA A Grade 
Basketball (Winter 2016) EHBA B Grade 
Basketball (Summer 2015) EHBA B Grade 
Basketball (Winter 2015) EHBA B Grade 
 
Saul Haythorpe 
Basketball (Summer 2016/17) EHBA B Grade
 
Jayden Agars 
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Black 
Basketball (Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Black 
Basketball (Summer 2015 & Winter 2016) EHBA C Grade Team Black 
 
Will Grant 
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Blue
Basketball (Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Blue
 
Lueth Ajak, Basketball (Winter 2016) EHBA A Grade 

 

Most Improved Players (MIP) 
 
Tim Muehlberg 
Golf (2018) 
 
Dave Maxey 
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Black 
Basketball (Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Black 
 
Kurt Scott 
Basketball (Winter 2017) EHBA C Grade Team Blue 
Basketball (Summer 2016/17) EHBA C Grade Team Blue 
 
Sam Agars 
Basketball (Winter 2016) EHBA C Grade Team Black 
Basketball (Summer 2015) EHBA C Grade Team Black 
 
Will Grant 
Basketball (Winter 2016) EHBA C Grade Team Blue 


COMRADE MEMBERS
&
SENIOR MEMBERS 

Skip to.... 
Achievements
River / Air / Valley / Sea / Track / Aim / Snow / Stadium 
Individual AwardsROA / TBA / MVV / MVP / MVDP / MIP 
PromotionsComrade Members & Senior Members 
Also see: Winning Team Portraits 

For eligibility Refer rule 5.1. Comrade Members are usually promoted at Awards Night, AGM or similar occasion. Comrade Members promoted to Senior Member are Bolded. 

2013 $2 AUD Coronation 60th Anniversary Commemorative Coin 1. Tim Muehlberg JP
Promoted Comrade Member: 10 Apr 2015. Proposer/Seconder: Committee. 
Promoted Senior Member: 30 Oct 2020. 

2013 Founder 
2015-Present Public Officer 
2015 President 
2015-16 Secretary 
2016-17 Treasurer 
2017-20 Vice-President 
2020-Present Treasurer 

2015 $2 AUD Year of the Anzac Commemorative Coin 2. Lana Bartkowski 
Promoted: 10 Apr 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Committee 
 
2015 $2 AUD Year of the Anzac Commemorative Coin 3. William Howie 
Promoted: 10 Apr 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Committee 
 
2015 $2 AUD Year of the Anzac Commemorative Coin 4. Steve Nicolacopoulos 
Promoted: 10 Apr 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Committee 
 
2015 $2 AUD Year of the Anzac Commemorative Coin 5. Harry Marlow 
Promoted: 10 Apr 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Committee 
 
2015 $2 AUD Year of the Anzac Commemorative Coin 6. Dr Robert Brooks 
Promoted: 10 Apr 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Committee 
 
2015 $2 AUD Rememberance Day Commemorative Coin 7. Terri Strous 
Promoted: 21 Nov 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Robert Brooks  
 
2015 $2 AUD Rememberance Day Commemorative Coin 8. Cameron Agars 
Promoted: 21 Nov 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Terri Strous 
 
2015 $2 AUD Rememberance Day Commemorative Coin 9. Sam Muehlberg 
Promoted: 21 Nov 2015. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Cameron Agars 
 
 
 10. Sam Agars 
Promoted: 05 Nov 2016. Proposer: Sam Muehlberg, Seconded: Robert Brooks 
 
 11. Will Grant 
Promoted: 05 Nov 2016. Proposer: Cameron Agars, Seconded: Robert Brooks 
 
 12. Jayden Agars 
Promoted: 05 Nov 2016. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Robert Brooks 
 
 13. Nick Wooden 
Promoted: 5 Nov 16. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Rob Brooks 
  
 14. Mayom Jook 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Sam Muehlberg, Seconded: Sam Agars 
 
 15. Tim Keith 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Will Grant 
  
 16. Chris Dalmazzo 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Sam Muehlberg 
  
 17. Beni Gemo 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Will Grant 
  
 18. Mark Ferdinands 
Promoted: 9 Dec 17 . Proposer: Tim Muehlberg , Seconded: Sam Agars 
  
 19. Alysha Wreford 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Sam Muehlberg 
 
20. Pia Sadler-Eriksson 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Will Grant 
 
 21. Sam Tilley 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Will Grant, Seconded: Sam Agars 
 
 22. Reece Zeliff 
Promoted: 9 Dec 17. Proposer: Sam Agars, Seconded: Sam Muehlberg 
 
 23. John Spooner 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Beni Gemo, Seconded: Tim Muehlberg 
 
 24. David Maxey 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Reece Zeliff, Seconded: Jayden Agars 
  
2015 $2 AUD Rememberance Day Commemorative Coin 25. Tanya Toole 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Jayden Agars, Seconded: Tim Muehlberg 
  
 26. Jai Johnston 
Promoted: 08 Mar 2019. Proposer: Sam Tilley, Seconded: Sam Agars 
  
2015 $2 AUD Rememberance Day Commemorative Coin 27 Miljan Kilibarda 
Promoted: 8 Mar 19 . Proposer: Chris Dalmazzo , Seconded: Tim Muehlberg 
  
 28. Ben Trappel 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Chris Dalmazzo, Seconded: Beni Gemo 
  
 29. Daniel Rock 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Tim Muehlberg, Seconded: Beni Gemo 
 
 30. Nick Clancey 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Beni Gemo, Seconded: Mark Ferdinands 
  
 31. Pios Khalifa 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Mayom Jook, Seconded: Tim Muehlberg 
  
 32. Nick Huxtable 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Beni Gemo, Seconded: Tim Muehlberg 
  
 33. Coel Dorsey 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Steve Nicolacopoulos, Seconded: Tim Muehlberg 
 
 34. Winston Luu 
Promoted: 8 Mar 19. Proposer: Steve Nicolacopoulos, Seconded: Tim Muehlberg 
 
 35. Tylar Delangen 
Promoted: 30 Oct 20. Proposer: Nick Huxtable, Seconded: Mark Ferdinands 
 
 36. Nick Chivers 
Promoted: 30 Oct 20. Proposer: John Spooner, Seconded: Beni Gemo 
 
 37. Brad Richmond 
Promoted: 30 Oct 20. Proposer: John Spooner, Seconded: Tim Muehlberg 
  
 38. Yvette Scott 
Promoted: 30 Oct 20. Proposer: Jai Johnston, Seconded: Tim Muehlberg 
  
 39. Stephen Cuk 
Promoted: 30 Oct 20. Proposer: Chris Dalmazzo, Seconded: Tim Muehlberg 
 
 40. Caitlin Ashworth 
Promoted: 30 Oct 20. Proposer: Mark Ferdinands, Seconded: Chris Dalmazzo 
  
 41. Rachel Paech 
Promoted: 30 Oct 20. Proposer: Nick Huxtable, Seconded: Tim Muehlberg 

 

Additional Recognitions Options:  
Australian Bravery Awards 
Australian Honours Secretariat 
Australian Sports Medal 
National Awards for Excellence (AIES) 
National Emergency Medal 
Order of Australia 
RAMINT listing of coins 
Resilient Australia Awards 
Safe Work Australia Awards 
Sport Awards (Sport SA)